casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

In your opinion, is it more difficult to be disadvantaged and have to work hard, or to have high expectations put upon you because of who you are? Explain (5 ma
For this question you must write a java class called Rectangle and a client class called RectangleClient. The partial Rectangle class is given below. (For this
You hang a heavy ball with a mass of 42 kg from a silver rod 2.7 m long by 1.9 mm by 2.6 mm. You measure the stretch of the rod, and find that the rod stretched
1. Find the equation in slope-intercept form for the line passing through the points (-1,-5) and (-3,1).
An employment agency specializing in temporary construction help pays heavy equipment operation $138 per day and general laborers $93 dollars per day. If thirty
At Central High School, there are 48 football players and 20 cheerleaders. What is the ratio of cheerleaders to football players?
Natural gas is a A. type of solar energy. B. type of electricity. C. nonrenewable resource. D. renewable resource.
Type the correct answer in the box. Express your answer to two significant figures. A scientist collects 0.24 mole of hydrogen gas in a balloon. The temperature
1+16=14+2 is this true or false
Can anybody help me answer this ASAP thank you