william2010ed william2010ed
  • 21-08-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells cheese in half a pound package a recipe calls fpr 1.72 pound of cheese how many packages does the chef need

Respuesta :

juanaroa333
juanaroa333 juanaroa333
  • 21-08-2021

Answer:

4 packages

Step-by-step explanation:

Since the store sells by 1/2 packages, we have to round 1.72 UP to 2.00. Then we multiply 1/2pound by 4= 2.00 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular prism has a volume of 3x2 + 18x + 24. Its base has a length of x + 2 and a width of 3. Which expression represents the height of the pris
A bunch of 6 bananas costs $3.54. What is the unit rate?
benefits and challenges of Nobles
Write three multiplication equations in which the product is 24. Then draw an array for one of your equations
What are the solutions of 2x2 + 16x + 34 = 0? –8 ± 2i –8 ± i –4 ± 2i –4 ± i
solving system by graphing y= -5/3x+3 y=1/3x-3
what is a+b+b+a= if a is 1 and if b is 4
The equation and graph of a polynomial are shown below. The graph reaches its minimum when the value of x is 4. What is the y-value of this minimum? y=x^2-8x+12
Which type of person is Merchant Lyte? A kind and generous B crass and sloppy C devious and manipulative D intelligent and hardworking Which lines from the nove
If pth , qth , rth and sth terms of an AP are in GP, show that (p-q), (q-r), (r-s) are also in GP