Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Historical context is made up of which of the following? select all that apply. a. social characteristics b. economic characteristics c. plot characteristics
Provides the body with a framework that is strong and mobile
Waves erode the coast by crashing on the rocks or by abrasion. true or false.
Why was there such opposition to the proposed Constitution of 1787?
In a word problem how do you know whether to divide subtract multiply or add?
Jessica is baking a cake. The recipe says that she has to mix 96 grams of sugar to the flour. Jessica knows that 1 cup of this particular sugar has a mass of 12
Help me plz people plzzzzzz
What are three diseases that may be prevented or controlled by fiber in the diet?
Shara sells 5 newspapers for $15. what is the unit rate for 1 newspaper?
tiga nilai kemanusiaan justeru impian dijaring