BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

When playing a game of disc golf, each throw to your target is considered to be a O Point O Stroke O Hit O Toss​
If Kiri has 17 part-time members this month, how many full-time members does she need according to your equation?
Beside all the economic benefits, how does free trade negatively affect developing countries?
Find the area of A triangle with a base of 8 units and a height of 13 units
what is 12.8% of 250?​
Find the surface area of each figure. Round your answers to the nearest tenth, if necessary.Please help I’ll mark brainliest
More help with cylinder math?
Si las mujeres siempre tienen la razon, q pasa cuando dos mujeres discuten?
Analyze and compare Amazon to Netflix Amazon, Inc. (AMZN) is one of the largest Internet retailers in the world. Netflix, Inc. (NFLX) provides digital streaming
y'+y=y^2; y(0)=-1/3 Giải phương trình trên