ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

lines joining places that have the same temperatures are called
What is an alliteration?
Reliable information is information you can trust with certainty. a. True b. False
Which was a direct result of bank failures in the 1920s and 1930s?A. Unemployment rose.B. Companies slowed production.C. Depositors lost their savings.D. People
A group of students were surveyed to find out if they like building snowmen or skiing as a winter activity. The results of the survey are shown below: 60 studen
find the fractional side lengths of a rectangle that has a perimeter of 64 5/6 inches then find the area of the rectangle
why is it important to evaluate the website on which you plan to shop? A It may not have a fast enough Internet connection for your order to go through. B It ma
Write a description for numerical expression 5+12 represents the sum of 5 and 12
Preparamos toda la comida en
Read the picture above to answer. Thanks