ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

Which number line represents the solution to -3x ≤ 6?
The Muslim empires succeeded for all of the following reasons EXCEPT. a.for bold, efficient fighting methods. B.for fighting against the weakened Ottoman and
All of the following were imperialist powers in the late 1800s except
How did the narrator use rats to help him escape from the pendulum? (The Pit and the Pendulum) PLZ HELP
MachineX, Inc. manufactures machinery and robots that can assemble an assortment of cars and trucks including heavy duty pickup trucks, sports cars, luxury seda
3(x - 7) = 2y + 5x + 8 find y intercept​
Meat should be frozen at _______ degrees Fahrenheit. A. 28 to 32 B. 0 to 20 C. –20 to –10 D. 15 to 25
Akkads territory encompassed most of the Fertile Crescent. True or False
Francesca has 63 cm of ribbon. She will cut it into two pieces so that the longer piece is 15 cm longer than the shorter piece. What will the length of the long
According to the textbook, the key verse to the book of Lamentations is "Because of the Lord’s faithful love we do not perish, for His mercies never end. They a