9663657863 9663657863
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keyona had 254 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 11 dollars. How much did each book cost ?

Respuesta :

crazycatnimations crazycatnimations
  • 21-09-2021

Answer:

Each book costs $27.

Step-by-step explanation:

Subtract 254 - 11.

254 - 11 = 243

Now, divide 243 by 9.

243 ÷ 9 = 27

Hope this helped!

Answer Link
Ilycorrupt Ilycorrupt
  • 21-09-2021
27 hope to this helped
Answer Link

Otras preguntas

Given the functions f(x) = 7x + 13 and g(x) = x + 2, which of the following functions represents f(g(x)] correctly? (2 points) (Only the top question)
what is one benefit of paraphrasing?
what was the first president of the United states ​
How is irony expressed in the story ”one thousand dollars”?
What was the most important impact of the Jewish people’s repeated diaspora
Complete parts a through f below to find nonnegative numbers x and y that satisfy the given requirements. Give the optimum value of P. x plus y equals 81 and Pe
Find the equation of the line that is perpendicular to the line x = −5 and passes through the point (1, π). A) y = π B) y = πx C) y = 1 5 πx D) y = −5πx
Can a get help solving this? 2-3(y-t)=-x-2yz
Find y if the line through (1,y) and (5,7) has a slope of 6.
Which of these is true about food webs? A. A food web shows how energy is lost as animals consume other animals. B. A food web shows how food is transferred