littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

Which describes a natural environment with the least biodiversity? A.20 small flowering plants, 44 polar bears B.44 arctic foxes, 25 small flowering plants C.31
Sybrina wants to make a 17 inch necklace with a 3/4 inch bead, a 1 1/2 inch bead, and another 3/4 inch bead on it. What is the length of the remaining part of t
What is the slope of the line described below? Y-9=15(x-5)
What is the Square root of 485?
Why was james 1 resistant to working with parliament
10x + 2 = 32 General process and steps (With academic language) thanks
When you recite the pledge of allegiance how do the ideals and value reflect in your everyday life
Kristin says that the square root of 0.01 is irrational, because 0.01 is not a perfect square. Do you agree? Explain.
During which stage is the most ATP produced? a. Gylcolysis b. Photosynthesis c. Electron Transport Chain d. Kreb's Cycle Giving 50 Points.
7x-y=14 solve for x what does it mean?