amerivxa amerivxa
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

3/8 of a pound of fruit for $15 make it a unit price

Respuesta :

adefunkeadewole adefunkeadewole
  • 06-10-2021

Unit rate or Unit price is used in mathematics for comparison between two quantities.

The unit price for 1 pound of fruit is $40

A unit price of a product means the price we can get for 1 pound of the product.

Hence, from the question:

3/8 pound = $15

1 pound = ?

Cross Multiply

1 pound x 15 / 3/8

= $40

Therefore, the unit price for 1 pound of fruit is $40

To learn more, visit the link below:

brainly.com/question/14646248

Answer Link

Otras preguntas

What is 2.8 as a fraction in simplest form
which of the following is a strong base? A. NH3 B. Aniline C. NaOH D. acetate ion
I have 1 hundreds, 4 ones, 2 tens, and 1 tenths. What number am I?
Which line from the poem “The Lake of the Dismal Swamp” by Thomas Moore is the best example of imagery?“His path was rugged and sore”“Long and loving our life s
Which of these is a renewable resource? a. coal b. cotton c. copper d. petroleum
why did early people in the America's migrate south?
The French Huguenots migrated to America because they were being persecuted for:
The French Huguenots migrated to America because they were being persecuted for:
what is 100,203 2 in forms
find 4 consecutive even integers whose sum is 244