kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Graph the function in the interval from 0 to 2Π y = −2 sin(θ − π3) + 2
A business person invested $3600.00 in stock .When he sold the stock he made $30.00 in profit for each share of stock he purchased.If his total profit was $2400
solve the trigonometry equation cos4x+cos2x
Solid carbon reacts with oxygen gas to form carbon dioxide gas . Write a balanced chemical equation for this reaction
What kind of measurement would to describe the amount of water a pot can hold
Write a paragraph that explains the difference and similarities between solid, liquid, and gas particle motion. Include drawings to help with your explanations.
Which of these statements is true of life in New Netherland before the English arrived? Check all of the boxes that apply. Slavery was forbidden. The colony h
A school needs 25 butterfly breeding kits, and places an order with an educational company. They already have 7 kits, and they receive a box with x kits, but st
You go to the grocery store to buy a gallon of milk, expecting to pay $4.50 for it. Once you get there, you discover it is on sale for $2.50. The extra $2 that
Describe how to derive the quadratic formula from a quadratic equation in standard form