smullins291 smullins291
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

two pounds of sugar cost $1.50 how much sugar do you get per dollar

Respuesta :

frascoalexander frascoalexander
  • 23-09-2021

Answer:

you get a pound of sugar for 75 cents

Step-by-step explanation:

1.5 / 2 = 0.75

you get a pound of sugar for 75 cents

Answer Link

Otras preguntas

Stop and Shop purchases boxes of cereal for d dollars. Then, it includes a 45% mark up in the selling price. Which of the following expressions represents the s
(LC)Who was convicted of giving U.S. atomic secrets to the Soviet Union? Joseph McCarthy Sacco and Vanzetti Elizabeth Gurley Flynn Ethel and Julius Rosenberg
The pan-indian movement has been of limited success primarily because of __________.
Simplify. 3 4 −4z+ 5 4 z− 1 2 + 1 2 z
Find the surface area of the triangular pyramid. The side lengths of the base are equal.
If flying squirrels were brought to Australia, what would their relationship be with sugar gliders
some students want to order shirts with their school logo.onr company charges $9.00 per shirt plus a setup fee for $43.another company charges$8.00 per shirt pl
As discussed in your text, much evidence now suggests a number of biological causal factors in obsessive-compulsive disorder including ________
What’s the correct answer to number 9
Why is the burning of fossil fuels more of a problem in China than Japan? a.China only burns coal. b.China has fewer pollution controls. c.Japan only