qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

(w+2t)(w^2-2wt+4t^2)
While in europe if you drive 117 kim per day, how much money would you spend on gas in one week if gas costs?
What kinds of cases are heard in federal courts?
A delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The combined weight of a large box and a small box is 70 pounds. The truck is transporti
Light travels 300,000,000m/sec, and one year has approximately 32,000,000 seconds. A light year is the distance light travels in one year. Based on this data: a
declination of a star is similar to Earth's: latitude longitude rotation inclination
If your friend asked, "Why are plastics good insulators?" you would reply: 1. In order for electricity to flow you must have atoms that are able to easily los
Based on the graph shown, which of the following statements is true? median < mode median = mode median > mode
Sasha's uncles struggle over what to do about their nephew who cashed a fraudulent check. The statement above is an example of; A)Theme B)Plot summary C)Settin
WHICH FIRST PLAN FOR GOVERMENT IN THE UNITED STATES HAD NO EXECUTIVE BRANCH