GinaMae9447 GinaMae9447
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

Respuesta :

hudsenstockwell hudsenstockwell
  • 24-09-2021
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

don't know decimal what is 0.7 is 1/10 of
Which of the following is a component of physical health? a. staying free of disease b. maintaining healthy relationships c.showing respect and care for your
What causes the displays of lights called auroras??
Will the scientific facts of today change in the future?
how do i make this expression a perfect square? y^2-18y+
why do cells of plants roots generally lack chloroplast?
What mass of oxalic acid dihydrate, H2C2O4•2H2O, is needed to make a 0.357 M solution of oxalic acid in a 250.0mL volumetric flask?
Express a^6n/a^3n with positive exponents
Describe how glucose tolerance testing can be used to diagnose diabetes.
The equation of line m is 3X-5Y=-4 what is the slope of a line that is perpendicular to mine m? Please answer fast!!!