s2095255 s2095255
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help I NEED HELP ASAP

somebody please help I NEED HELP ASAP class=

Respuesta :

himanshu13051990 himanshu13051990
  • 24-09-2021

Answer:

Package A: $8.7 per person

Package B: $7.7 per person

Package B is beest deal

Step-by-step explanation:

[tex]\text{The cost of package A}=\dfrac{104.40}{12}=\$8.7\text{per person}\\\text{The cost of package B}=\dfrac{184.80}{12}=\$7.7\text{per person}[/tex]

The cost of package A is greater than cost of package B.

Hence, the cost B is a best Deal.

Answer Link

Otras preguntas

Compare the benefits of formal (college) education versus certification in relation to working in the fitness industry.
When to use me and I
Explain how electron microscopes work and why some scientists might prefer to use electron microscopes instead of light microscopes.
Determine triangle type?
Helpful answers only please How can assumptions draw false conclusions and limit perception
In the space provided, explain the pros and cons of the Articles of Confederation as they pertain to national and state economics.
EASY BRAINLIST question in picture.
Please help! I need your help! If you help you get points. If you get points your smart.
HFUL ANSWERS ONLY PLEASE How can assumptions force opinions and limit perception
A sailor pulls a crate across the deck of a ship with a rope, exerting a horizontal force of 150. N. The crate, which has a mass of 50.0 kg, accelerates at 0.06