raidenerai91 raidenerai91
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $8.28 for an 18 ounce jar of peanut butter. How much does it cost per ounce of peanut butter?​

Respuesta :

ryanh0342
ryanh0342 ryanh0342
  • 21-10-2021

Answer:

8.28/18 = 0.46

46 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the anglo-saxons were
4x – (6 – x) = 12 + 4x
Alpaca Yarn employs factory workers to hand spin wool yarn and fabric in a workshop on the company farm. Which economic questions does this statement answer?. H
where can midden be found
A charity is selling raffle tickets at $5 apiece. Out of the 100 tickets sold, ten third-place winners will be drawn, each winning $20. Five second-place winner
The purpose of random sampling in a pillow to ensure what?
How does drinking negatively affect adolescents? a. It is connected with poor grades and car accidents. b. It contributes to lung cancer and heart disease. c
The major focus of public schools in the late 1800s was literacy, the process of trying to make everyone similar. true or false
Chains of enzyme reactions that break down or build molecules are called ____ pathways. ATP energy metabolic sensory
Which questions would most help a reader identify the author’s purpose for writing?