anishaadhikari478
anishaadhikari478 anishaadhikari478
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

4.Which is the best buy in the following cases. a) 4pens for Rs 56 or 6pens for Rs 90 give full step of answer​

Respuesta :

herbolus
herbolus herbolus
  • 21-10-2021

Answer:

4 pens

Step-by-step explanation:

better value

Answer Link

Otras preguntas

How do volvox get rid of waste/water?
kaitlin is on a long car trip every time she stops she loses 15 minutes of travel time is she stops 5 times how late will she be to her destination
what is 7 14/15 as an improper fraction
what is 7 14/15 as an improper fraction
Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
If the Revenue for the week is $2000, and labor cost consists of two workers earning $8 per hour who work 40 hours each, what is labor cost as a percentage of R
When elements combine to form compounds, do their properties change?
ten thousand more than 300,000+90,000+5000+40 is