dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the following expression: 2x − 2y + 5z − 2x − y + 3z (1 point) x − 3y + 8z 2x − 2y + 8z 3y + 8z −3y + 8z
1. to reduce the amount in blocks or sizeable amounts 2. food and drink; necessary foods in order to stay alive 3. The ancient power structures which were cit
Study the map below. In which region did both Hinduism and Buddhism begin?
One key to reversing environmental decline is to slow the growth of the human population
Find the number of all 20 digit integers in which no two consecutive digits are the same
What does cross-addiction and cross dependence mean? A. You can become addicted to drugs in different class even if you never use them. B. You can become addi
Which apple weighs more, one that weighs 2/3 of a pound or one that weighs 5/6 of a pound?
Water stations will be placed every 600 meters of a fifteen kilometer race how many water stations will be needed
All of the following are important properties of prokaryotes except A. prokaryotes are used to make many products for humans. B. prokaryotes convert
7-4i divided by 2+i how to solve it?