tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

what is an effector strain of bacteria
A detailed three-dimensional view of cell structure is provided by                 A)           light microscopy                 B)            transmission el
here goes my problem 5
what is the first step in estimating 56x27
what is the freedmen's bureau
Where is the fulcrum of a broom?
which road connected Ohio with the east? A)Vandalia Road B)East-West Road C)Ohio Road D)National Road
What three ways ferns are useful to people?
How do u simplify 12 8/5
what is the remainder when 55 is divided by 6