Nobodyishere7777 Nobodyishere7777
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the questions

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the question class=

Respuesta :

andrewgravley26
andrewgravley26 andrewgravley26
  • 22-10-2021

Answer:

35 cents per 1oz

Step-by-step explanation:

there is a slope of 1 so the cost of 1 oz is equal to (1,1)

Answer Link

Otras preguntas

Which amendment protects us from illegal searches and seizures?
four forms of nationalism are
A person owns two shops. This year the telephone bill for the first shop was ​$560 less than three timesthree times the telephone bill for the second shop. The
Is 8.25 lbs more than 8.225 lbs
Graph the equation y=5/2x
What president died 30 days after inauguration
Please help!! Solve for x - geometry
Which term is defined as the ability to do work? A. Mass B. Velocity C. Matter D. Energy
What are the general roles of carbohydrates
Lilly has 5 dogs. 3 of the dogs are brown. Could 3 of the dogs be black? Explain.