beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems?
how do you solve 7x+2y=2, x-2y=14
Use natural logarithms to evaluate log7 2506
The expression 2t^2+5t+2 can never have a value that is a prime number. Can someone please explain in simple steps why this is? Thank you!?
y=-2x+11 what is the slope and y intercept?
Why do you you think Congress became the strongest branch of the government in 1880s
You are making a picture frame of uniform width for a picture that is to be displayed at the local museum. The picture is 3.25 feet tall and 3 feet wide. The mu
lisa's family drove 830.76 miles to visit her grandparents. Lisa calculated that they used 30.1 gallons of gas. How many miles per gallon did the car average?
identify a food chain that consists of a producer, a primary consumer ,a secondary consumer , and a tertiary consumer?
In plants, a group of cells function together form an epidermis, an outer layer. the epidermis of plants form which of the following. A: organism B: organ C: o