kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

During the Gilded Age, how did the US Congress act to regulate business practices? a) Congress was concerned about workers, so they passed laws that guaranteed
How do I solve this problem ?4x+7y=42 when X=9
what are the chains of chemical reactions that go on in living organisms
What part of speech is the word well and not
Estimate the quotient 31.9 divided by 4
9×-4=2×+3what's the answer
Agricultural inspectors determine if farmers and food processors are using safe methods to care for livestock and to process food. true false
How does time affect the weathering of rocks?
What is nine times for a total loss of 15 3/4 yards
people considered the mexican cession to be a success for the united states mostly because it