nievesgabbie
nievesgabbie nievesgabbie
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If two cans of shrimps cost $14, at this unit rate what is the cost of 9 cans of shrimps?

Respuesta :

badran1
badran1 badran1
  • 24-11-2021

Answer:

63 shrimps

Step-by-step explanation:

14÷2=7

the cost of 1 shrimp

7×9=63

the cost of 9 shrimps

Answer Link

Otras preguntas

were tropical cyclone occur
write the expression in standard form: 27h divided by 3h
What is 17/12 in simplest form
Joe's bathroom floor is 5 feet wide and 8 feet long. He will cover the floor with 3- inch square tiles. How many tiles does he need?
Why does it take 3 copies of 1/6 to show the same amount as 1 cooy of 1/2
The Renaissance in western Europe is best described as a period marked by
What is the x intercept and y intercept of 5x-4y=6
Jose divided his money and the Ratio 5:2 between Brian and buggy Brian got the smaller amount of $156 how much did bogey receive
Do you this m hunting or relocation is a better solution for over-sized animal populations ?why ?
a scribe is an individual from ancient Greece who has been taught to read and write.