bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

After the earthquake, which character trait does Windrider not demonstrate? A. his calm attitude B. his desire to help others C. his fear of the earthq
what is the magnetic force on a stationary proton in a magnetic field of 0.50 tesla? for a proton, q = 1.6 * 10-19 coulombs
Which of the following must be true of a population in genetic equilibrium?
Mensa Moussa what is the famed imperior of? A.Songhai B.Fulani C.Mali D.Ghana
Which sentence does not contain any errors? A. Kayla is having fun watching her cat chase it's tail. B. Kayla is having fun watching her cat chase its'
what products of photosynthesis are the reactants of cell respriration?
What does X to the second power minus 14x plus 49 equals
By showing how educators in Hard Times pressure students to adopt their philosophy, Charles Dickens explores themes relating to all of the following except_____
describe the political contributions of Susan B. Anthony, Lucretia Mott, and Elizabeth Cady Stanton. How did these women impact American society
please show work ela common core 6th grade 1 step equations