olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 25-12-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

let price of Orange=x

price of Apple=2x

x+2x=20

3x=20

x=20/3

cost of Apple=2x=2×20/3=40/3=$13 1/3

Answer Link
luchhenggurung7 luchhenggurung7
  • 25-12-2021
Let Apple be 2x and y
According to question,
x + 2x = 20
3x = 20
x = 20/3
x = 6.6667
2x = 2 x 6.667 = 13.33
Answer Link

Otras preguntas

Choose the best spanish translation.are you sick today?¿está tú enfermo hoy?¿estás tú enfermo hoy?¿es usted enfermo hoy?¿eres enfermo hoy?
Most reported Chlamydia and Gonorrhea infections occur among 15 to 24 year olds. True or False
What two-dimensional cross-sections could we create by slicing a sphere?
Jesse has an internal locus of control if, after being involved in a car accident, he believes the accident was due to
William invested $6000 in an account that earns 5.5% interest, compounded annually. The formula for compound interest is A(t) = P(1 + i)t. How much did William
Create a factorable polynomial with a GCF of 2y. Rewrite that polynomial in two other equivalent forms. Explain how each form was created. I already made my pol
questions are in the image please help
(08.04)The table below shows 10 data values: 88 92 94 80 85 90 72 83 93 91 What is the five-number summary for these data? Math
What was the cause of the subsistence crisis in France ?
Find the unknown values log3x=2