kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

what most important thing to look for when inspecting wire bundles
How common is spanking? What % of children have been spanked by age 10?
Describe factors that affect safety across the life span:mobility
Read the excerpt below from Paul Revere’s deposition about his ride. As you read, think about how you would describe this information? I proceeded immediately,
Two audible signals made by a crane operator mean:a. Stop the operationb. Lower the loadc. Raise the loadd. Move horizontally
Countries to adjectives Change these proper nouns, all of which are the names of countries, into their adjectives. The first one, Canada, will thus become Canad
What's the repercussion of transfusions in variceal hemorrhage?
El propósito de las leyes de navegación era controlar el comercio colonial. Falso O Verdadero
What is a possible cause of postpartum psychosis?a) Preeclampsiab) Placental abruptionc) Ovarian torsiond) Bipolar disorder
What are the rules for determining limits at infinity of non-rational functions?