Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ITS AN EMERGENCY SOMBODY PLEASE ILL GIVE BRAINLIEST
Why was slavery a major issue of concern between the federal and state governments in the 1800s leading up to the civil war?​
3x - 4y= -2 In standard form
BAP coverage extends to mobile equipment as long as
which factor least influences the rate of photosynthesis? A) Atmospheric concentration of carbon dioxide B) Time of day C) Number of chloroplasts D) Concentra
According to your textbook, the __________ speaker delivers a speech with little or no immediate preparation.
Can someone please help me? :(
Your grandfather is a coin collector. He has 50 coins of gold or silver separated into 7 bags. Gold coins are in packs of 6 and silver coins are in packs of 8.
∠A and ∠B are complementary. The measure of ∠A is 75°. What is the measure of ∠B? Enter your answer in the box.
hello brainly team I need help ​