mariagergenti mariagergenti
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of mesquite-smoked, deli-sliced turkey breast cost $7.98 at the second-largest grocery store in town, and each slide is about 1 ounce, what is the cost of 5 slices?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 25-01-2022

Answer:

$2.49

Step-by-step explanation:

$7.98 ÷ 16oz = $.49875 per slice

$.49875 * 5 slices = $2.49375

Answer Link

Otras preguntas

43.2 dg= _____ hg Please help
a juice can is 16 cm tall and has a diameter of 9cm . the ends of the can are tin and the body is cardboard . what is the total surface area
Why would a writer want to be aware of the connotations of words? a. to avoid using them altogether b. to evoke a specific emotional state in the reader c. t
devices used for viewing images from one computer to another over the internet
identify PPE for head feet ears and eyes
How do I solve this
Which best describes this triangle? a. all sides are the same length; one angle measures 90°. b. all sides are different lengths; one angle measures 90°. c.
What does socrates tell those members of the jury who voted that he was guilty?
Which equation is a direct variation function? A) y = x B) y = (1/4)x + 2 C) y = x^2 D) y = 4
what contributes did christine ladd franklin make to psychology