myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

Financial Crisis: Suppose that banks are less able to raise funds and so lend less. Consequently, because people and households are less able to borrow, they sp
You’ve been hired as an economic consultant to a price-taking firm that produces shirts. The firm already has a shirt factory, so it is operating in the short r
Phase changes are not associated with a change in _____________. A. heat B. shape C. density D. temperature
The Yukon is the main _______ for this story. A. genre B. symbol C. setting D. plot
If 1 person can prepare 1 bag in 2 minutes, how many hours will it take for 8 people to prepare 1200 bags?
Aggregate expenditure will not equal GDP unless
38.25 grams of silicon is combined with 14.33 grams of nitrogen gas. How many grams of silicon nitride can be formed if nitrogen is the limiting reactant? 3Si +
This persuasive organizational pattern arranges information based upon pros and cons. A. Advantages-disadvantages B. Monroe s Motivated Sequence C. Cause-effe
Improving overall fitness may not be possible for people who have physical limitations. a. True b. False
-(x-8)+4x=2( )+x how to make this infinitely many solutions?