marlholderfiel0605
marlholderfiel0605 marlholderfiel0605
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need help on this its 7th grade math

I need help on this its 7th grade math class=

Respuesta :

dgreen15 dgreen15
  • 27-01-2022

Answer:

b

Step-by-step explanation:

$5.28 for 3 corn (divide)

the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)

the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value

Answer Link

Otras preguntas

What is philosophy?
What is the metaphorical significance of the carved sculpture, feast making spoon, from the ivory coast?
Which is most responsible for the maturation of bones and muscles?
What country is shaped like a high heel boot?
__________ is a special place on the hard drive where items from memory can be temporarily stored for fast retrieval
3. Which sentence uses dashes correctly? A. Turquoise beads and—a silver medallion—adorn her favorite necklace. B. Several birds stayed at the feeder—hoping
10 exemplos<u></u> de <u></u>corpos e de objetos de exemplos de corpo e objeto
Mack wrote the equation x² + 7x + 84 = x² + 13x + 30 to show that the area of a changed rectangle is 84 ft² greater than the area of the original rectangle. How
During their divorce proceedings, John and Jane Smith hired someone (not a judge) to make decisions related to their divorce. This type of civil procedure is kn
In which economic system does the government own the means of production