rosesrosa21
rosesrosa21 rosesrosa21
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

find the unit price in dollars/kg and in kg/dollars. (Round your answer to the nearest hundredth.)

8kg for $8.69

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 25-01-2022

Answer:

1.09 dollars/kg     0.92 kg/dollar

Step-by-step explanation:

Dollars/kg:  8.69 ÷ 8 = 1.09 dollars/kg

kg/dollars:  8 ÷ 8.69 = 0.92 kg/dollar

Answer Link

Otras preguntas

in order to stay healthy, what must an animal’s body do?
Tectonic plates are a part of the A. mantle. B. outer core. C. lithosphere. D. asthenosphere.
why did settlers expand westward despite the challenges of the physical environment
please help i really need help i beg you it's only one question What is T (-6,5) (-1, -2)?
does stress have an effect on every part of the body
which type of soil is the most porus
In the following sentence, which word is the adverb? By the time we got to school, the bell had already rung.
How to find a prime factorization of 75
Why was the Confederation Congress unable to control inflation?
what is the value of the expression 7 - 5^2 x 3 - 4^3