A store has apples on sale for $12.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $96.00? Complete the explanation.

The cost per pound of the apples on sale is $
You can buy *blank* pounds of apples for $96.00.
Since 1 pound = 16 ounces, so there are about *blank* apples in each pound.
You can buy approximately*blank* apples for $96.00.