ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

what is most likely cause of an ecosystem changing from grassland to farmland
The least squares regression line is obtained when the sum of the squared residuals is minimized. a. True b. False
In the figure, angle E measures 54° and angle G measures 29°. What is the measurement of angle H?
A sample of krypton occupies 15.0 l at a pressure of 210 kpa. at constant temperature, what is the volume of the krypton when the pressure is increased to 790 k
physical change of a solid to a liquid at the melting point
If you allowed your dilution tubes to incubate for 24 hours before plating them, do you think the results of the experiment would be impacted? assume that unlim
handeling money while prepping food is when you are wearing gloves?
Why do you think liesel did not seize the opportunity to kiss rudy?
Read the paragraph. Forests are more than just a pretty addition to the landscape. Forests help the environment by soaking up carbon dioxide, conserving soil, a
Find all factors of the expression below, and verify that your answer is correct. Show your work. 8x^2 + 2x - 105