gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

please help for 12 points
I Dont understand about fussion (binery fussion)​
Heart = H star = S crescent = M triangle = T
what's 8 X 3/4 and simplify it
Which is the least expensive per ounce? a 16-ounce can of pecans for $15.20 an 8-ounce can ofmcashews for $5.60 a 32-ounce can of almonds for $20.48 a 24-ounce
Which choice is equivalent shown here x less than 0?
European merchants might ask the king for special charters for towns because A) they wanted to keep women out of guilds. B) the wanted charters granting religio
Which data is used to make a sonar map of the ocean floor?(1​
Which timeline correctly organizes the events from the passage? After Abraham Lincoln was elected president of the United States in 1860, many Southern states d
Describe the geography of Mali.