yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

After __________ grades were posted, they had a party. Select one: a. they b. their c. there d. they're
With steps , please .
Which church leaders were immediately below cardinals in the Catholic Church hierarchy?
What is the measure of angle B in degrees?
What is m∠A? please help
Under the product liability theory of strict liability as expressed in the Restatement (Second) of torts, what is an essential fact that must be present if stri
4. When the sexually assaulted becomes the sexually assaulter. You may remember allegations of 37 year-old Italian actress Asia Argento had sex with a then 17
Consider the construction of a pen to enclose an area. You have 500 ft of fencing to make a pen for hogs. If you have a river on one side of your property, what
Keyser Beverage Company reported the following items in the most recent year. Net income $44,500 Dividends paid 6,220 Increase in accounts receivable 11, 290
A 140-Hz sound travels through pure carbon dioxide. The wavelength of the sound is measured to be 1.92 m. What is the speed of sound in carbon dioxide?