emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Every night Mamie's family makes it a point to linger after their dinner and talk about their respective days. Which type of communication is being employed in
Why can’t radiometric dating be used with accuracy on metamorphic rocks?
What is often considered to be the show that launched the Golden Age of Musical Comedy?
Determine the value of the variable in the simplified expressions. What is the value of x? gx + h−3 = 1 g6 + 1 h3 x = What is the value of y? b4c−7 = by c7 y =
Factor the expression below. x2 + 12x + 36
hello:) an earthquake can cause slums to be damaged but can landslides that happen as a result of earthquakes destroy slums too?
How many federal states does Austria have and what are their names?
Sticks and stones don't break bones," she chanted. Yoyo could tell, though, by the look on her face, it was as if one of those stones the kids had aimed at her
Causes for the Runaway Scrape included Texan defeats at the Alamo, Goliad, and the Houston's orders to retreat east. * True or false
Which of the following are decomposition reactions? * 1. CH4 (g) + O2(g) → CO2 (g) + H20 (1) 2. Cao (s) + CO2(g) → CaCO3 (s) 3. Mg (s) + O2 (g) – Mgo (s) 4. POC