hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

Solve 2cos x+2cos 2x=0 on the interval [0,2pi)
The Cobb family decided to go roller skating for their reunion. There were a total of 44 people there and all went roller skating. If an adult admission was $5.
Nancy sells handcrafted bracelets at a flea market for $6. If her monthly fixed costs are $625 and each bracelet cost her $1.75 to make, how many bracelets must
X+2y+6=0Solve for the value of "y"And explain how to graph the result.
The vertex of this parabola is at (4, -3). When the x-value is 5, the y-value is -6. What is the coefficient of the squared expression in the parabola s equati
Tim is twice as old as his son. In six years, Tim s age will be three times what his son s age was six years ago. How old is tim s son now?
What is Armistice Day?
On Monday, it took Helen 3 hours to do a page of science homework exercises. The next day she did the same number of exercises in 2 hours. If her average rate o
I'm having a hard time with this one solve for y 3y+7=28?
THE FIRST INDIAN WOMAN TO BECOME SPEAKER OF A STATE ASSEMBLY IN INDIA