deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

Which of earth’s systems was most affected by fossilized dinosaurs ?
Which of the following would be seen under the implementation of practical socialism?
20 how much metal is needed to smelt a cubical metal box with outer side 12 inches long if the thickness of its walls should be exactly 3 inches?
PLEASE HELP 10 POINTS
helpppppppppppppppppppppppppppppppp
helpppppppppppppppppppppppppppp
How did John Winthrop change the government of Massachusetts
he short sides of a rectangle are 2 inches. The long sides of the same rectangle are three less than an unknown number of inches. If the perimeter of the rectan
You are asked by a friend to tell him whether a color is either black or white. when you look at it, you think it is neither of these two extremes but is more a
what is the explicit rule for the following sequence -10 - 12 -14 -16