layladakhlallah2020 layladakhlallah2020
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Please help!!!! A hardware store sells a pack of 4 specialty light bulbs for
$20. A grocery store sells a pack of 6 of the same specialty
light bulbs for $24.
w

Respuesta :

liviathecheater liviathecheater
  • 24-02-2022
20/4=5
24/6=4
pack of 6 is better value
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me?
Which function represents profit, P(x), as a function of x, the price per music class? CHOICES: A)P(x) = –(x – 6)2 + 116 B)P(x) = (x + 6)2 + 116 C)P(x) = –2(80
How did Che Guevara advanced human rights and/or national self-determination
Express the product of 2x^2+6x-8 and x+3 in standard form
Victoria deposited $3,000 into an IRA that grew to $6,000 at her retirement. If Victoria is currently in the 15% bracket and is retired, how much will she have
Neuroscientist Jan born performed experiments in which he tested individuals aptitudes before and after sleeping. How did he explain his observed results?
What is the equation of a circle with center (8, 4) and radius 7?
4 Fe + 3 O2 ---------------- 2 Fe2 O3 In this chemical equation, why is the number of atoms the same on each side of the arrow? a. Matter cannot be created or d
how to do stoichiometry?
A solid has 16 faces and 14 vertices. How many edges does the solid have? A. 14 edges B. 18 edges C. 20 edges D. 28 edges