chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

Some people have the opinion that more developing countries should be given the........Light to become hosts of such international sporting events as olympics a
Select all lines that apply. Which details best express the theme that it is important to stay focused on one's dreams? He Had His Dream by Paul Laurence Dunbar
Please please help I’ll give brainliest
If the inverse of a function is also a function, then The function is said to be ….?
solve the following equation 6x - 4 = 2 + 3x
Plzzzz help asap thank you
A sound wave takes 0.2 seconds to travel 306 meters. What is the speed of sound in this material? Through which of the materials in Figure 24.23 is the wave tra
If U = { 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ,6 , 7 , 8 , 9 }. A={1 , 2 , 3 , 4 } , B= {2 , 4 , 6 , 8 } .Find (i) ( − )′ (ii) ∩
A subset of {2, b} is: (A) {2} (B) {{ b }} (C) { (2) } (D) ( {b})
In which of these regions of the world would you find pyramid st similar to the one seen here?