braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

What has been used to try to predict earthquakes?
A _____ is the composition of a translation and a reflection across a line parallel to the direction of translation. glide reflection tessellation rota
What percentage of americans claim a religious affiliation?
To understand the criminal mind, you might study one criminal, like the "unabomber," in great detail. extensive interviews, questionnaires, and psychological te
What is an age sign that often develops in middle adulthood? A.Wrinkles B.Sunburn C.Widening of the hips D.All of the above
Which of the following is most important when setting goals? A. Working late into the night is often necessary to reach goals. B. Standards should be as high as
What bay is located east of our nation's capital?
Water pollution is caused by ______. A. agricultural runoff B. sewage C. heavy metals D. All of the above
A certain species of tree grows an average of 4.2 cm per week. write an equation for the sequence that represents the weekly height of this tree in centimeters
One tip for building well-reasoned business positions is to