Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

have you ever loved? would you go again?
Find the measure of <2.
Which changes in light as it travels through two media of different densities? A. frequency B. energy C. speed D. Wavelength
7/6 written as a mixed number
Which property is shown here? (2d)9 = 9(2d)
A heater marked 60w evaporates 6×10^-3kg of boiling water in 60secs what is the specific latent heat of vaporization of water in jkg^-1
Ouch! You've Burned Yourself with hot Isomalt . You must immediately immerse it in Ice Cubes. True False
I speak english and spanish. Do you guys know any good apps to learn french? Also,can you give me some tips please? Thanks in advance.​
Draw image of triangle ABC under a dilation with a scale factor of 2
What is the correct definition of influenza? a disease characterized by fever, chills, fatigue, headache, muscle aches, and respiratory symptoms a serious inf