monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

The product of a number and its blank is one
Which of the following mainland countries of Southeast Asia was never a European colony? A. Thailand B. Laos C. Burma (Myanmar) D. Cambodia
Toyota’s remarkable growth as a multinational company is uniquely associated with which of the following? A. Jidoka B. Chaebols C. Kaizen and jidoka D. Kai
By the early 2000s, which country was Taiwan’s third-largest trading partner? A. South Korea B. Japan C. United States D. China
FILL IN THE BLANK an elements __________ is its row in the periodic table
4+(2+4)x3-8+(9x8)^0=
How did the renaissance pave the way for the scientific revolution?
if m<1 = (11x +2) and m<7 = (8x + 7) , find the value of 'x'
56 is 70 percent of what number
Please help me with these 2 math problems !! 1. Jennifer works in a flower shop. On Saturday she started work at 8:45 AM. She spent 3/4 hour at lunch. She fini