animegirl1
animegirl1 animegirl1
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax.

How much did each pencil cost?

Respuesta :

deleonsisi
deleonsisi deleonsisi
  • 24-01-2017
.52 cents per pencil
I got this by taking the total cost of the pencils (6.70) and subtracting it by the sales tax(.46) then I divided that total(6.24) by how many pencils that were bought.
6.70-.46=6.24, 6.24/12=.52
Answer Link

Otras preguntas

What Does "Dictated But Not Read" Mean?
I need to know what is Constructive Criticism?
Solving equations... 4+3x=5 What is X?
what is 25% of 860 i remember percentages just need touch up how to do them
solve for x in the following equation: ax+5x-4=10
A machine does 1000 tasks in 4.3 x 10^-2 seconds. How much task will be done in 2 hours? Leave answer in scientific notation.
what is .net formatting?
Five rational numbers in common fraction forms that are not integers
What is the application for reflection of waves?
how do I make h the subject of this formula please?t = gh / 10