Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

A triangle is dilated by a scale factor of 3.5 what is the perimeter
The nurse is providing health-promotion teaching to a group of parents of preschoolers at a local day care. what information would the nurse include in this edu
El greco moved to toledo, spain where he hoped for a court appointment from ________.
Question Lysosomal storage diseases are a group of inherited diseases each caused by the inability of the lysosome to make a certain lysosomal enzyme. Which st
What important determinant of leadership became the focus of leadership theories after the behavioral studies?
Given g(x)=-x-4g(x)=−x−4, find g(5).
What action should you take if you receive a friend request on your social networking website from?
The nurse is planning to do a physical assessment on a newly admitted client. the assessment will be a review of systems. this means the nurse plans to:________
The study of business law does not involve an ethical dimension. a. true b. false
A speaker uses a variety of information from the results of a web search, and puts it together in an outline to create his speech. She clearly cites all of her