Jodiahbrya Jodiahbrya
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

please help me
i will up vote


Jesse paid $8.00 for a watermelon that weighed 16 pounds.

What was the price per pound for the watermelon?

A.
$0.25

B.
$0.50

C.
$2.00

D.
$14.00

Respuesta :

amanda22499
amanda22499 amanda22499
  • 25-01-2017
b.$.50 is the answer
Answer Link

Otras preguntas

Help pls see picture
Describe how the structural makeup of a muscle contributes to the muscle's ability to do its job.
Solve the equations x squared + y squared = 36 x = 2y + 6
Help me ASAP will give brainliest
Nascar redirected its marketing efforts when a survey indicated that almost 50 percent of its fans were female. this is an example of psychographic segmentation
Help me on these questions and please explain question 26
A total of 449 tickets were sold for the school play. they were either adult tickets or student tickets. there were 51 fewer student tickets sold than adult tic
What is the circumference of the circle? Use 22/7 for 3.14 . d=35/2
Find the extreme values of f subject to both constraints. (if an answer does not exist, enter dne.) f(x, y, z) = yz + xy; xy = 1, y2 + z2 = 9
Which two metrical lines in english poetry are the most common?