breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A building that is 150 m tall, 100 m wide, and 80 m deep has glass on all sides except the roof and the base. What is the area of the glass needed for this buil
7. The molar mass of carbon is 12.0 g/mol, of hydrogen is 1.0 g/mol, and of oxygen is 16.0 g/mol. How would you calculate the molar mass of ethanol (C2H60)? • 9
Explain why pulling is easier than pushing?
How did Shakespeare influence the drama of his time? A: He influenced playwrights to produce only tragedies B: He made revolutionary changes to the current dram
The Egyptian form of writing was called hieroglyphics, while the Sumerian form was called A) calligraphy. B) cuneiform. C) nyctography. D) quipu.
what is a point-slope equation of the line with slope-10 that goes through the point (1,4)
All visible colors of light (blue, red, green, etc) are absorbed in similar amounts during photosynthesis. Question 6 options: True False
write about 20 effects of television​
what is a point-slope equation of the line with slope-10 that goes through the point (1,4)
PLEase can you help me it is challenging problem