nehemiahelias nehemiahelias
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kendra bought 10 gallons of gasoline at $3.26 per gallon.
How much did she pay for the gasoline?

Respuesta :

AnaliseBecker
AnaliseBecker AnaliseBecker
  • 25-03-2022

Answer:

Kendra paid $32.60 for gas.

Step-by-step explanation:

If the price of one gallon of gas is $3.26, then we should multiply that price by 10 gallons:

[tex]10(3.26)=32.6[/tex]

In context, that is a total of $32.60.

Answer Link
gautamrethish
gautamrethish gautamrethish
  • 25-03-2022

Answer: $32.60

Step-by-step explanation:

Price per gallon: $3.26

amount of gas: 10 gallons

3.26 dollars times 10 gallons = $32.60 total

Answer Link

Otras preguntas

For a resource to be able to generate sustained competitive advantage over rivals, it must be a. ​Valuable b. ​Rare c. ​Difficult to imitate or substitute aw
I’m struggling.help.
Identify two ways to measure mass​
Which quadrant will the line y=Negative one-fourthx – 15 never pass through? quadrant I quadrant II quadrant III quadrant IV I NEED THIS ASAP
explain you let every one know that people should strive to be like them.​
9. A train is moving with the velocity of 45 km Ihro The osives applies brace and the train gets stopped in 6 second. Now, calculate as distance covered by the
What is encyclopedia????​
Find the smallest value of p such that 525 X p is a perfect square.
help pls Many populations exhibit the following growth curve. Which statement(s) below accurately are describing the growth as shown on the graph. NOTE: There
The microwave portion of the spectrum has wavelengths ranging from 1 mm to 1 m. Find the corresponding frequencies. g