10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

what's larger 7 1/4 or 7 1/8
Lyle can paint a room in 3 hours. Selena can paint a room with the same dimensions in 2 hours. If they work together, how many hours does it take them to paint
another word for not surprisingly
Suppose Bill HR612 is currently in Congress. One thing you know about this bill is that it A. has been vetoed by the president. B. has no riders attached. C. is
[tex]15 x^{2} +14x-49=0[/tex]
Is the blood in the aorta, left ventricle and pulmonary artery oxygenated or deoxygenated?
Egyptian leader who laid the foundation for modern Egypt
find the volume of 56.0 grams of O2 at stp
which mountain chains cut off turkey and Iran from the rest of the region
Ellen is paid $35 an hour but gets time and a half on Sunday's. How much would she receive if she worked 6 hours on Sunday?