Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

what's would this be 2x+3=5x-4
What is the length of the hypotenuse of right DEF shown????
What is the density of melted iron?
What satirical statement does Washington Irving make about Tom Walker and society in this excerpt from "The Devil and Tom Walker"? He insisted that the money fo
Which person below would be considered fractionally
Identify the correct relationship between chromosomes and DNA
what is the answer to the problem 16g +20h with the distributed property applied​
What is a simile for equality
Slansko got its name because of which natural occurrence?
Shawn purchased a new car with the special 4.9% financing. If the car's price was $29,999 and he financed it for three years, find his monthly payment.