kurtCobaine02
kurtCobaine02 kurtCobaine02
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

how do you Express $3.29 for 24 cans of soda as a unit rate

Respuesta :

tatianatrinidad
tatianatrinidad tatianatrinidad
  • 26-01-2017
You divide the $3.29 by the 24 cans and then round since we are talking about money. I got 14 cents per can! (0.14:1)
Answer Link
olorundaral
olorundaral olorundaral
  • 26-01-2017
divide 3.29 by 24
the unit price should be $0.14


Answer Link

Otras preguntas

Jen lives 3/4 mile from school. Jen meets Kelsey and Sarah along her way to school. Jen walks 3/10 mile by herself before meeting up with kelsey. Then, Jen and
can someone help me with this one ​
Which of the following BEST describes extemporaneous delivery?-A dramatic voice reading memorized content. -A conversational voice using planned, practiced, and
All of the following would be considered employee benefits EXCEPT:​
15 points ! Find m < RQP
When does a population experience logistic growth? A. When it has access to unlimited resources B. When it reaches the carrying capacity C. When natural
Which of the following is NOT a characteristic of the cortical nephrons? a. Their nephron loop is closely wrapped with vasa recta. b. Cortical nephrons form the
Ryan bought 3 books and a magazine . He paid $30 and relieved $5 change if the magazine cost twice as much as each book, find the cost of the magazine. please e
What is the measure of angle B? Give answer in degrees, round to nearest tenth.
What is 3/4 divided by 1/2